Skip to content ↓
Chandos Primary School

Chandos Primary School

Growing, Learning, Achieving Together

Select Language

Staff List

SENIOR LEADERSHIP TEAM

  • James Allan, Head Teacher, Senior Designated Safeguarding Lead
  • Rebecca Lewis, Assistant Headteacher, Phase 3 & Reading, Year 6 teacher
  • Pelego Powell, Assistant Headteacher, Phase 2 & Writing, Year 2 & 4 teacher
  • Gillian Devlin, Assistant Headteacher, Phase 1, Phonics and Safeguarding lead, Year 1 teacher
  • Christine Cushing, Chair of Governors

PHASE 1 TEAM

  • Rosie Barber, Teacher P/T Nursery,  Science Lead       
  • Katy Hall, Teacher P/T Nursery, Geography Lead
  • Sonia Garwood, Teaching Assistant Nursery
  • Lubna Miah, Teaching Assistant Nursery
  • Sameena Kausar, Teachign Assistant Nursery
  • Vanessa Lewis, Teacher RQT Reception
  • Malinda Alonge, Teacher Reception, SENCo EYFS/KS1
  • Aminna Sidiqqi, Teach First Trainee Teacher Reception
  • Lisa Wilkes, Higher Level Teaching Assistant Reception
  • Lucy Tudge, Teaching Assistant Reception
  • Wendy O'Neill, Teaching Assistant P/T Reception
  • Samantha Hillman, Teaching Assitant Reception

PHASE 2 TEAM

  • Lottie Hogg, Teacher RQT, Year 1, Year 1 Maths Assistant Lead
  • Lorraine Turner, Teacher (temporary), Year 1 
  • Arnesta Sargeant, Teaching Assistant, Year 1
  • Bechy Cartwright, Teaching Assistant, Year 1
  • Zainab Ibrahim, Teaching Assistant P/T, Year 1
  • Alicia Connolly Teacher Year 2, Modern Foreign Languages Lead
  • Yasmin Karim Teacher , RQT Year 2, Writing Assistant Lead
  • S.hyree Holmes, Teaching Assistant Year 2
  • Gill Smith, Teaching Assistant Year 2
  • Andrea Smith, Teacher, Year 3, SMSC/RE Lead
  • George Hetherington, Teacher, Year 3, SENCo 
  • Jo Coley, Higher Level Teaching Assistant, Year 3
  • Henna Dehal, Teaching Assistant, Year 3

PHASE 3 TEAM                                    

  • Lezli Howarth, Teacher Year 4, Philosophy for Children/Arts Lead
  • Salina Shabhan, Teacher NQT, Year 4,
  • Claire Jarrett, Teaching Assistant, Year 4
  • Iqra Mahmud, Teaching Assistant, Year 4
  • Stuart Cooke, Teacher Year 5, Computing/Google Assistant Lead
  • Charlotte Hathaway, Teacher Year 5, Reading Assistant Lead
  • Ainsley Youngson, Teacher NQT, Year 5
  • Monica Samuels, Teaching Assistant P/T, Year 5
  • Bi Omar, Teaching Assistant  P/T,  Year 5
  • Carl Pietrzak,  Teacher Year 6,   Computing/PE/Sports Lead
  • Alex Cockell,  Teacher Year 6,  History/Maths Lead 
  • Sajid Akram, Teacher Year 6,  Sports/PE Assistant Lead
  • Mark James,  Higher Level Teaching Assistant,  Year 6
  • Fatima Bibi, Teaching Assistant, Year 6

INCLUSION/PASTORAL TEAM

  • George Hetherington, SENDCo KS2
  • Malinda Alonge, SENDCo EYFS and KS1
  • Fay Samuels, Learning Mentor/Attendance/Mental Health
  • Harjit Kaur, Family Support Worker
  • Zarina Begum, EAL support/Interpreter P/T

ADMIN TEAM

  • Fiona Smith, School Business Manager
  • Claire Blagg, School Secretary
  • Sema Hassan, Finance Officer P/T
  • Christine Parry, School Administrator
  • Sean Moles, IT Operations Manager P/T

CATERING TEAM

  • Julie North, Head Chef
  • Matt Lightfoot, Deputy Chef
  • Tracy Thomas, General Assistant
  • Cheryl Keasey, General Assistant
  • Reginald Bennett, General Assistant

LUNCH TEAM                                                                                                                       

EYFS

  • Sabira Balloo
  • Sadna Kaur
  • Faduma Ali
  • Anne Parsons

Main Hall             

  • Jenny Osborne            
  • Keisha Robinson              
  • Yasmin Kadir
  • Alimun Nessa

Playground

  • Emma Gardner
  • Sarah Peters

Site Manager

  • Sean Rochford

Cleaning Team

  • Avis Audain          
  • Pat Carrington
  • Fay Bennett
  • Karen Boyle
  • Hadjira Mussa
  • Ann Parsons
  • Jenny Osborne